38420174 51 (98+)

شرح مقاله

ناباروری در مردان در يك نگاه ساده

ناباروری به عدم توانایی یک زوج در بارور شدن و حاملگی پس از گذشت یکسال از فعالیت جنسی طبیعی حداقل دوبار در هفته و بدون پیشگیری اطلاق می شود. حدود 10 تا 15% از زوجها دچار این مشکل می باشند که در 50 درصد فاكتور صرفا زنانه دخالت دارد، در 30 درصد مرد عامل ناباروري مي باشد و در 20 درصد هم هر دو جنس مرد و همسر سبب ناباروري مي باشند. . با توجه به سهم تقریبا 50 درصدی مردان در این مساله بررسی جنس مذکر بسیار حائز اهمیت بوده و همواره بررسی همزمان هر دو جنس مذکر و مونث در موارد بروز ناباروری توصیه می شود.
کد : 1
تاریخ انتشار : سه شنبه 5 بهمن 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 3545
 

ناباروری در مردان در يك نگاه ساده

  مقدمه:

ناباروری به عدم توانایی یک زوج در بارور شدن و حاملگی پس از گذشت یکسال از فعالیت جنسی طبیعی حداقل دوبار در هفته و بدون پیشگیری اطلاق می شود. حدود 10 تا 15% از زوجها دچار این مشکل می باشند که در 50 درصد فاكتور صرفا زنانه دخالت دارد، در 30 درصد مرد عامل ناباروري مي باشد و در 20 درصد هم هر دو جنس مرد و همسر سبب ناباروري مي باشند. . با توجه به سهم تقریبا 50 درصدی مردان در این مساله بررسی جنس مذکر بسیار حائز اهمیت بوده و همواره بررسی همزمان هر دو جنس مذکر و مونث در موارد بروز ناباروری توصیه می شود.

علل ناباروری مردانه:

ناباروری مردانه می تواند بدلایل مختلفی بروز نماید اما علت 30% تا 40% این موارد ناشناخته است. علل شناخته شده را می توان در دو دسته انسدادی و غیر انسدادی تقسیم نمود. در موارد غیر انسدادی اختلال در تولید اسپرم طبيعي و سالم وجود دارد و در موارد انسدادی اختلال در انتقال اسپرم از بیضه به مجرا دیده می شود. اختلالات مربوط به اسپرم شامل تعداد کم اسپرم، عدم بلوغ اسپرم، شکل غیر طبیعی اسپرم و حرکت نامناسب اسپرم می باشد. بیماریهای مختلفی مانند بیماریهای عفونی (بعنوان مثال اوریون)، بیماریهای غدد مترشحه داخلی (مانند اختلال تولید هورمونهای هیپوفیز یا هورمون مردانه تستسترون)، بیماریهای ژنتیک و اختلالات سیستم ایمنی بدن می توانند در این امر نقش داشته باشند. همچنین از علل مهم دیگر می توان به واریکوسل اشاره کرد که بصورت گشادشدگی سیاهرگ های تخلیه کننده خون بیضه بروز می کند و در حدود 40% مردان نابارور دیده می شود. ولي بايد بدانيم كه اولاً 70 درصد مبتلايان به واريكوسل ، اسپرم نرمال دارند و صاحب چند فرزند هم هستند و در 30 درضد باقيمانده این بیماری  با کاهش کیفیت و تعداد اسپرم می تواند نقش مهمی در ناباروری مردان ایفا کند و در ثاني واريكوسلي نياز به درمان و آن هم درمان جراحي دارد كه در معاينه توسط پزشك مشخص گردد و واريكوسلي كه صرفاً در سونوگرافي گزارش ميشود ولي در معاينه بيضه ها توسط پزشك مشخص نمي شود نياز به درمان و مداخله جراحي ندارد. علل انسدادی شامل بیماریهایی است که لوله های خروج اسپرم را درگیر می کنند. بسته شدن لوله هاي خروج اسپرم مي تواند به دلیل علل مادرزادي، نقایص ژنتيكي، عفونت ها يا التهاب هاي دستگاه ادراري تناسلي باشد. سابقه جراحي هاي قبلي (مانند عمل فتق) نيز مي تواند در این موارد نقش داشته باشد. خاطر نشان می گردد که در برخی موارد ناباروری بعلت نزدیکی نامناسب (چه از لحاظ تکنیک و چه از لحاظ زمان انجام) رخ می دهد و آموزش در این گونه موارد بسیار موثر خواهد بود و بهترين روش انجام مقاربت 6 نوبت شب در ميان يكبار از روز پس از اتمام دوره پريودي توصيه مي شود.

ارزیابی:

در صورت بروز ناباروری مراجعه شوهر به ارولوژیست (جراح کلیه و مجاری ادراری تناسلی) ضرورت دارد. پزشک پس از گرفتن شرح حال و انجام معاینه ممکن است آزمایشاتی را درخواست نماید. مهمترین آزمایش بررسی مایع منی (اسپرموگرام) است كه حداقل انجام دو تا سه آزمايش اسپرم به فاصله يك ماه ضروري است. آنالیز اسپرم شوهر از این جهت که بخش عمده ای از علل ناباروری ناشی از ناهنجاری های اسپرم در مردان می باشد آزمایش مهمی به شمار می رود . از طریق آنالیز اسپرم تعداد، میزان تحرک ، شکل سلول های جنسی مرد و سایر عواملی که می توانند توانایی اسپرم را در بارور سازی تخمک تحت تاثیر قرار دهند مورد ارزیابی قرار می گیرد. سایر آزمایشاتی که بر حسب نیاز ممکن است انجام شود آزمایش های ایمونولوژیک (مانند بررسی آنتی بادی ضد اسپرم)، تستهای هورمونی و آزمایش ادرار پس از انزال است. در برخی موارد انجام سونوگرافی از طریق مقعد و نيز تصویربرداری از لوله های انتقال دهنده اسپرم (وازوگرافی) ممکن است لازم باشد. همچنین نمونه برداری از بیضه برای تایید یا رد تولید اسپرم در بیضه و نیز جهت استحصال اسپرم برای استفاده در روشهای کمک باروری ممکن است انجام شود.

درمان:

درمان ناباروری در مردان با توجه به علت اولیه آن انجام می گیرد. گاها با توجه به علت اولیه مشاوره با پزشکان متخصص غدد و یا ژنتیک مورد نیاز خواهد بود. درمانها ممکن است بصورت دارویی باشند که عمدتا در موارد بیماریهای غدد مترشحه داخلی، اختلالات کیفیت مایع منی و بیماریهای ایمونولوژیک تجویز می گردند. از دیگر روشهای درمانی انجام عملهای جراحی می باشد که مهمترین و شایعترین آنها عمل جراحي واريكوسل است که در بیماران مبتلا به واریکوسل صورت می گیرد كه در 90 درصد موارد يكطرفه و آن هم سمت چپ مي باشد و در 10 درصد ممكن است عمل جراحي واريكوسل بصورت دو طرفه انجام شود. عمل جراحي واريكوسل بخصوص در مواردي كه بيش از 2 سقط وجود داشته باشد قابل بررسي است. تصمیم به انجام این عمل با نظر پزشک و پس از انجام معاینه بيضه ها و آزمایش اسپرم انجام میشود. از دیگر عملها می توان به درمانهای جراحی بیماریهای انسدادی اشاره کرد. در این موارد و پس از اثبات وجود انسداد در مسیر انتقال اسپرم عملهای مختلفی مانند وازووازوستومی و وازواپیدیدیموستومی انجام می گیرد. نهایتا اینکه برخی از موارد ممکن است به درمانهای فوق پاسخ نداده و نیازمند انجام روشهای کمک باروری باشند به صورت IUI  و يا IVF و ميكرواينجكشن ICSI كه در مركز مجهز ناباروري و درمان سقط هاي مكرر قابل انجام است نكته پاياني توصيه به زوج هاي جواني است كه در سالهاي اول ازدواج تمايل به فرزند داشتن ندارند توصيه مي شود اول  مرد و همسر معاينات باليني و آزمايشگاهي لازم را انجام دهند و در صورت طبيعي بودن اقدام به پيشگيري از حاملگي كنند.  

دکتر رحيم تقوي

(پروفسور اورولوژی ، استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد)

Taghavir@mums.ac.ir

دكتر عليرضا غريفي

(متخصص اورولوژي ، استاديار دانشگاه علوم پزشکی مشهد)

Ghoreifia@mums.ac.ir

برجسب ها :

 

 ارسال نظرات

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
andموافق
اولین مخالف باشید.
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید ناباروری در مردان در يك نگاه ساده